Sport nie tylko wyczynowy
Przyjęło się uważać, że trakking jest sportem jedynie dla ludzi wyjątkowo silnych, wysportowanych i odpornych. Z tego powodu wielu rezygnuje ze spróbowania swoich sił z góry zakładając porażkę. Niesłusznie. Trakking, w odpowiednich warunkach, może stać się sportem dla każdego. Pamiętać należy jednak o kilku zasadach.
1. Trakking wymaga odpowiedniego przygotowania. Kondycja, którą z łatwością można wyćwiczyć podczas uprawiania sportu, nie jest tak ważna jak przygotowanie się poprzez dobranie odpowiedniego stroju i trasy. Od początku trakking dobrze uprawiać w specjalnie przeznaczonym do tego obuwiu – buty takie po pierwsze sprawią, że nie nabawimy się odcisków i bolesnych otarć, a po drugie z reguły chronią stopę i kostkę przed ewentualnym skręceniem. Ponadto dobrze dobrane buty pozwolą zachować komfort i higienę stóp – specjalne materiały sprawią, że stopa nie spoci się. Trakking wymaga także odpowiedniego ubrania – na początek niech będzie wygodne, niekrępujące ruchów i przewiewne.
2. Trakking wymaga odpowiedniego doboru trasy do własnych umiejętności. Zbyt trudna trasa na początek może skutecznie zniechęcić do dalszego uprawiania sportu. Wybierzmy więc najpierw trasę krótką, maksymalnie kilkugodzinną. Nie udawajmy się też od razu w wysokie góry czy nierówny, skalisty teren. Na początek trakking można uprawiać w lesie albo wśród łąk.
3. Dobór odpowiednich warunków pogodowych. Niewątpliwie trakking w deszczu czy zimą, w śniegu, może dostarczyć wielu wrażeń, ale nie zaczynajmy od tak ekstremalnych warunków. Sport uprawiajmy początkowo wiosną i latem, kiedy pogoda temu sprzyja – nie pada, jest sucho i słonecznie. Podobnie jak zimna, wystrzegajmy się jedynie upałów.
Zastosowanie się do najprostszych rad oraz stopniowe zagłębianie się w trakking sprawi, że sport przyniesie wiele radości i satysfakcji. Pozwoli poprawić wytrzymałość oraz kondycję. Warto spróbować i przekonać się o tym.