E-sport i bukmacherka a kibicowanie

Gdy wiosną 2020 roku praktycznie z dnia na dzień zamknięte i odwołane zostały wszystkie imprezy masowe, w tym widowiska sportowe wielu kibiców było zdegustowanych i niepocieszonych. W tej bezprecedensowej sytuacji jednak powstałą próżnię szybko zagospodarował mało znany wcześniej e-sport. W kłopotliwej sytuacji znaleźli się wówczas bukmacherzy, którym odebrano źródło dochodu. Odwołane imprezy oznaczały brak zakładów, brak zakładów to brak klientów. Wielu z nich musiało więc w ekspresowym tempie znaleźć zamiennik w miejsce wydarzeń, które się nie odbyły, w przeciwnym razie stanęliby przed widmem bankructwa. Co prawda niewielka część wydarzeń sportowych odbywała się nadal, jak choćby rozgrywki ligi białoruskiej i to na te i podobne imprezy w pierwszej kolejności bukmacherzy zwrócili swoją uwagę. Była to jednak kropla w morzu. Na ratunek tak bukmacherom jak i zagorzałym kibicom sportowym przyszedł e-sport, dla którego epidemia okazała się doskonałym momentem na wyjście z cienia. Jeśli zainteresował Cię temat, bukmacherzy online są dostępni na Bonusy24.pl.

E-sport, czyli elektroniczny odpowiednik zmagań sportowych do tamtej pory był słabo znany i duża część osób regularnie obstawiających u bukmachera wyniki wydarzeń nie spotkała się z nim wcześniej. Obstawiali dotąd realne spotkania i nie przyszło om nawet do głowy, że może być inaczej. Nagła zmiana sytuacji i nowa rzeczywistość wymusiła szybką transformację sektora bukmacherskiego. Alternatywą był upadek większości tego typu działalności. Dziś już nie sposób lekceważyć i umniejszać znaczenia e-sportu, widać więc jak wiele zmieniło się w ciągu minionego roku, kiedy to o tej formie zmagań mało kto słyszał i traktował poważnie. Częściej traktowanie e-sportu przypominało podejście do gier niż do typowej sportowej rywalizacji.

E-sport a sport tradycyjny

E-sport w swojej istocie jest pod względem zasad współzawodnictwa i reguł poszczególnych dyscyplin zbliżony do tradycyjnego sportu. Główna różnica polega na tym, że rozgrywki i zmagania odbywają się nie w świecie rzeczywistym ale wirtualnie w sieci, a zawodnik staje się w pewnym sensie jednocześnie graczem używając dedykowanego do tego rodzaju zmagań oprogramowania. Posiada konto jak w grze ale współzawodniczy z innymi na zasadach właściwych dla tradycyjnych dyscyplin. Z punktu widzenia kibica jest jeszcze jedna różnica. W tradycyjnej formie jest on, wraz z innymi widzami tylko obserwatorem zmagań odbywających się na boisku. W przypadku e-sportu jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kibic w sam wziął udział w kolejnych zawodach. Wystarczy że zarejestruje konto i zgłosi chęć udziału. Oczywiście mało prawdopodobne, żeby jako nowicjusz osiągnął przy pierwszym starcie oszałamiające rezultaty albo wygrał turniej niemniej droga do tego by z kibica stać się cyfrowym zawodnikiem jest znacznie prostsza niż w przypadku tradycyjnego profesjonalnego sportu.

Jeszcze niedawno mówienie o e-sporcie budziło wśród kibiców tradycyjnych dyscyplin oburzenie. Byli oni zdegustowani tym, że coś, co nie wymaga fizycznego wysiłku, a ogranicza się do operowania joystickiem bądź game-padem w ogóle porównuje się z aktywnościa sportową. Dziś jednak ta forma znalazła wśród kibiców zrozumienie oraz uznanie, choć na pewno znajdą się i tacy, którym trudno jest się z tym pogodzić.

Kibice i bukmacherzy wobec nowego trendu

Trend rozwojowy dla e-sportu wyraźnie przyspieszył w ostatnim roku nic więc dziwnego, że liczni bukmacherzy na stałe włączyli organizowane wirtualne zawody do swojej oferty zakładów. Kibice, którzy wcześniej z zapartym tchem śledzili realne rozgrywki a w międzyczasie obstawiali w zakładach ich wynik dziś równie ochoczo robią to w przypadku turniejów wirtualnych. Nie ma przy tym znaczenia czy takie sieciowe zmagania są przeprowadzane wyłącznie z użyciem sztucznej inteligencji generującej całe rozgrywki ligowe na zasadach symulacji w pamięci komputera, czy też są to zawody, w których biorą udział żywi ludzie rywalizujący ze sobą na cyfrowej arenie za pośrednictwem internetu. Jedno i drugie zdobyło uznanie i zainteresowanie fanów sportu oraz zapalonych kibiców. Rozwój e-sportu i jego potencjał trudno więc dziś już lekceważyć i marginalizować.

E-sport w bukmacherce

Istotą zakładów bukmacherskich jest przyjmowanie typów na rywalizacje sportową. Ta forma gier kierowana jest co do zasady do miłośników i pasjonatów różnych dyscyplin w tym i kibiców. W związku z rosnącą popularnością e-sportu bukmacherzy musieli zmierzyć się z tematem i odpowiednio poszerzyć swoją ofertę zakładów. Tak jak w przypadku tradycyjnych dyscyplin oferta jest szeroka i kierowana sektorowo do pasjonatów konkretnych rodzajów aktywności tak i e-sport szybko rozrósł się obejmując praktycznie wszystkie jej formy, tyle że w świecie wirtualnym, od piłki nożnej, przez tenisa, pływanie, maratony biegowe, wyścigi rowerowe a na boksie czy wyścigach konnych kończąc. Kibic każdej z tych dyscyplin w wersji tradycyjnej znajdzie więc w ofercie bukmachera to co lubi najbardziej. Poza świetną zabawą i sposobem na spędzenie czasu wolnego jest to doskonała okazja na zgarnięcie wygranej za trafny i celny typ.

Obstawianie zakładów e-sportowych jest w zasadzie identyczne jak w wersji tradycyjnej. Wystarczy wybrać odpowiedni typ, wskazać go na kuponie bądź w wersji cyfrowej na ekranie urządzenia, dokonać opłaty i czekać na rozstrzygnięcie. Jeśli mamy odrobinę szczęścia zależnie od obstawionej stawki możemy liczyć na zysk i zastrzyk gotówki. Zakłady e-sportowe kibice mogą obstawiać przed zawodami lub w trakcie trwania rozgrywki gdy napięcie przed finałem wzrasta z każdą chwilą. W tym drugim przypadku jest to niewątpliwie jeszcze bardziej emocjonujące także ze względu na dużo wyższe kursy takich zakładów gwarantujących odpowiednio wyższe wygrane w przypadku właściwego typu.