Wśród wielu dyscyplin sportowych jakie możemy obejrzeć w telewizji, czy iść na mecze na żywo jest jeden sport nazywany białym sportem. Mowa o tenisie ziemnym.
Roger Federer, Rafael Nadal, Novak Djokovic, Maria Sharapova, Serena Williams czy Agnieszka Radwańska to jedne z największych gwiazd światowego tenisa ziemnego. Na pewno każdy z nas słyszał te nazwiska.

Czy tenis ziemny to trudny sport? Jak nauczyć się grać w tak zwany biały sport i cieszyć się grą, która zaliczana jest do najpiękniejszych dyscyplin sportowych?
Najłatwiej udać się do szkółki tenisa ziemnego. Po ogromnych sukcesach naszej tenisistki Agnieszki Radwańskiej szkółek w Polsce jest coraz więcej. Starsi i młodsi chcą grać w tenisa, chodzić na korty, ubierać się i mieć sprzęt jak ich ulubieńcy.

Ale na czym w ogóle polega ten sport?
Tenis ziemny ma specyficzną punktację, którą nie każdy może na początku zrozumieć, ale po pierwszych wrażeniach na pewno przyjdzie zrozumienie. Mecz dzieli się na seta. Zazwyczaj do zwycięstwa w meczu potrzebne jest wygranie dwóch setów (wyjątek stanowią turnieje Wielkiego Szlema, u mężczyzn trzeba wygrać 3 sety). Do wygrania seta natomiast potrzeba 6 lub 7 gemów. W zależności od sytuacji na korcie przy wyniku 5-5 (w gemach) gra toczy się do 7 wygranych gemów. Jeśli w secie padnie wynik 6-6, o tym kto zwycięży w tej partii decyduje tie break. Gem liczony zwyczajnie od 0 do zdobycia 7 punktów, przy czym panuje zasada utrzymania dwupunktowej przewagi. w tie break’u zatem może paść wynik 9-7. Oznacza to zwycięstwo jednego z zawodników. Jeśli nie dojdzie do wyniku 5-5, czyli któryś z graczy zdobędzie 6 gemów np. 6-0, 6-1, 6-2, 6-3, 6-4 wtedy set kończy się takimi właśnie wynikami.
Aby wygrać gema należy zdobyć 4 punkty (oczywiście z zachowaniem dwupunktowej przewagi). Punkty w gemie liczone są następująco: pierwszy punkt 15, drugi zdobyty punkt 30, trzeci 40, czwarty punkt to koniec gema, chyba że wynik jest 40-40 wtedy, aby wygrać gema należy zdobyć jeszcze 2 punkty.