Fundamentalne wskazówki dotyczące jazdy konnej

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś mieć na uwadze jest to, że jazda konna jest wyjątkowym i przyjemnym zajęciem, ale wymaga treningu, aby odpowiednio ją opanować.

Biorąc pod uwagę trudności, najlepszym sposobem na rozpoczęcie nauki jest udanie się do szkółki. Dobra opcją jest Tor wyścigów konnych Służewiec. Tam będą mieli konie przystosowane do pracy z uczniami, co ułatwi pierwsze lekcje.

Fundamentalne wskazówki dotyczące jazdy konnej?

Brak agresywności

Charakter i siła niektórych koni może wymagać od ciebie stanowczości w ruchach podczas jazdy, lub tego, że musisz się asekurować przy pewnych okazjach. Ale żadna z tych rzeczy nie wymaga stosowania przemocy wobec zwierzęcia.

Odłóż na bok strach

Nerwowość, zwłaszcza kilka pierwszych razy, gdy wsiadasz na konia, może być twoim najgorszym wrogiem. Jeśli jesteśmy niespokojni, będziemy wykonywać nieodpowiednie ruchy; lub przeciwnie, będziemy zbyt sztywni, aby móc nawiązać kontakt ze zwierzęciem tak, jak jest to wymagane. Dlatego zanim wsiądziesz na konia, weź głęboki oddech i zaufaj swojemu instruktorowi i swojemu koniowi.

Bądź świadomy niespodziewanych reakcji

Należy pamiętać, że koń to żywa istota i jako taka może w każdej chwili zareagować w nieoczekiwany sposób. Dlatego musimy być przygotowani do jego obserwacji, zrozumienia i odpowiedniej reakcji.

Znaczenie siodła dla konia i twojego wyposażenia

Siodło konia i Twój sprzęt są niezbędne do bezpiecznego uprawiania tego sportu. Nie zapomnij o kasku, butach i odpowiednim ubraniu. Pamiętaj również o sprawdzeniu, czy siodło konia jest prawidłowo ustawione i zapięte.

Nie bój się upadku

Nierzadko zdarzają się upadki podczas nauki jazdy konnej, ale o ile nie bierzesz udziału w przejażdżce po trudnym terenie lub nie próbujesz wykonywać ćwiczeń na wyższym poziomie niż masz, upadek to zazwyczaj zwykłe przestraszenie.

Pamiętaj, że zwłaszcza jeśli jeździsz na piasku, piasek amortyzuje uderzenia, a nauczyciel przerwie lekcję, gdy tylko zauważy, że tracisz równowagę.

Jak wejść na konia?

Przede wszystkim zalecamy, abyś miał trochę kontaktu koniem tuż przed tym, zanim go dosiądziesz: czesanie i głaskanie go jest sposobem na zaszczepienie w nim zaufania.

Kiedy już rozluźnisz nerwy, możesz użyć klocka do siodła, aby się wspiąć (zwłaszcza jeśli jesteś początkujący, ułatwi to wspinaczkę).

Gdy już znajdziesz się na bloku siodła (zawsze po lewej stronie zwierzęcia), umieść lewe strzemię na lewej stopie. W tym samym czasie lewą ręką trzymaj lejce nad głową (ale ostrożnie, mocno, ale bez dodawania zbyt dużego napięcia).

Po ustawieniu się w prawidłowej pozycji, używając lewej stopy jako punktu podparcia, należy wypchnąć się do przodu i przenieść prawą nogę nad zadem. Gdy już to osiągniesz, umieść prawą stopę w prawym strzemieniu.

Pamiętaj, że zwłaszcza kilka pierwszych razy, koń może się poruszyć, gdy podchodzisz. Dlatego też zalecamy, aby ktoś trzymał Cię za głowę, gdy będziesz ustawiać się w pozycji.