Ciekawostki o Zlatanie Ibrahimovic

Na dźwięk nazwiska Ibrahimovic i imienia Zlatan bramkarze drżą, a media z niepokojem oczekują, co tym powie, lub zrobi na boisku piłkarz. Napastnik AC Milan, który przedłużył kontrakt ze swoim klubem o kolejny rok i będzie grał do 40 roku życia, to postać z długą listą ciekawostek. W tym artykule dowiesz się, co odróżnia gwiazdę Serie A od reszty i dlaczego jest ulubieńcem dzieci, młodzieży i dorosłych w świecie piłki nożnej.

MLS

Był rok 2017, kiedy Zlatan doznał jednej z najcięższych kontuzji dla piłkarza, poważnie uszkodził więzadła w prawym kolanie. Nie zagrał w finale Ligi Europy z Manchesterem United i wydawało się, że jego kariera dobiega końca. Wtedy właśnie pomyślał o rozwiązaniu i znalazł je: MLS. Wbrew wszelkim przeciwnościom podpisał kontrakt z Los Angeles Galaxy w marcu 2018 roku i tam nie tylko znalazł miliony fanów, którzy go ubóstwiali, strzelał wspaniałe bramki i podbudowywał swoje ego, ale także „rozgrzewał się” przed powrotem do „topowej” ligi. Był to AC Milan, do którego trafił w grudniu 2019 roku.

Człowiek rekordów

Ibra jest również jedynym zawodnikiem, który strzelał bramki w Lidze Mistrzów w 6 różnych zespołach: Ajax, Juventus, Internazionale, FC Barcelona, AC Milan i PSG. Z drugiej strony jest jedynym graczem, który zdobył 11 ligowych tytułów mistrzowskich, w różnych ligach: Eredivisie, Liga BBVA, Serie A i Ligue 1, a teraz chce zostać kolejnym piłkarzem, który w wieku 40+ będzie strzelał bramki na Mistrzostwach Świata.

Obowiązkowy samochód

Jak każdy topowy piłkarz, Ibrahimovic jest facetem pełnym wymagań, z których niektóre są dość szczególne. Szwed jest fanem samochodów z najwyższej półki i używa ich jako warunku podpisania kontraktu z klubem. Stało się to w Juventusie, kiedy został podpisany w 2004 roku, kiedy poprosił o ekskluzywne Ferrari Enzo. Poważny problem polega na tym, że wyprodukowano tylko 400 sztuk tego modelu, a lista oczekujących na nie była ogromna. Menadżerowie „starej damy” wykorzystali swoje dobre relacje z Ferrari i spełnili zachciankę napastnika. Wcześniej, kiedy przybył do Ajaxu, Zlatan zażądał Mercedesa Benza, co również zostało spełnione.

Król ego i poczucia własnej wartości

Kiedy wielu z nas czyta, że Ibrahimović ciągle powtarza, że jest „Bogiem futbolu”, „Najlepszym”, „Szczepionką na wirusa” czy „Lwem Mediolanu”, to nie jest to zwykła próżność. Według jego otoczenia, przeczytał kilka badań psychologicznych w różnych czasopismach, w których wspominają, że te zwroty pomagają mu pozostać pozytywnym i wierzyć w swoje możliwości. Niektórzy lekarze twierdzą nawet, że wewnętrzna siła Szweda pomogła mu szybciej wrócić do zdrowia po kontuzji.