Jak prawidłowo ćwiczyć w pierwszym trymestrze ciąży?

Teraz zdecydowana większość osób prowadzi już w miarę aktywny tryb życia. Robią to i mężczyźni, i kobiety. W ostatnim czasie panie zaczęły nawet chętnie chodzić na siłownię i z dużą przyjemnością zajmują się podnoszeniem ciężarów w wolnym czasie. To, co w wolno im robić normalnie, nagle jednak może stać się dla nich niedozwolone. Ciąża, a zwłaszcza jej początki, jest bowiem jednym z przeciwwskazań do wykonywania ciężkich treningów siłowych.

Czy to oznacza, że ogólnie rzecz biorąc ćwiczenia w pierwszym trymestrze ciąży są w ogóle zakazane?

Niekoniecznie. Jeżeli przyszła mama chce ćwiczyć już w pierwszym trymestrze ciąży, może to robić, o ile tylko dostosuje się do pewnych podstawowych zasad bezpiecznego trenowania w ciąży. Pierwsza z nich tyczy się czasu trwania pojedynczego treningu. Na pewno nie należy go wydłużać w nieskończoność i zmuszać swojego ciała do godzinnego czy dwugodzinnego ćwiczenia. Analizując poradnik treningowy kulturystyka24.pl, to trening w pierwszym trymestrze powinien trwać maksymalnie czterdzieści minut, a najlepiej – wyłącznie pół godziny.

Jak ćwiczyć?

Nawet na samym początku ciąży możliwe jest uprawianie różnych dyscyplin sportowych, o ile tylko zajmowało się nimi wcześniej. Kobiety, które sporo biegały, dalej mogą to robić. Ważne jest jednak to, aby w tym momencie nie przesadzały ze zbyt dużą prędkością biegu i nie próbowały pokonywać zbyt dużych dystansów. Najlepiej biegać tak, aby przez cały czas trwania treningu czuć się komfortowo, normalnie oddychać, zachowywać umiarkowane tętno i móc prowadzić normalną rozmowę (bez zadyszki). Jeżeli bieg staje się zbyt forsowny czy wymagający, lepiej przejść do marszu lub nawet spaceru.

Pewne ćwiczenia w pierwszym trymestrze ciąży rzeczywiście są jednak zakazane. Na tym etapie ciąży kobiety nie powinny wykonywać zbyt dynamicznych akrobacji, mogących zakończyć się kontuzją lub urazem, ale też i ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha. Między kolejnymi jednostkami treningowymi trzeba sobie robić przerwy. Powinny one trwać dwa pełne dni.