Jak dokonywać pomiarów ciała?

Fitnesowe aplikacje często proszą o podanie naszych wymiarów. Potrzebujemy ich do pomiaru poziomu tkanki tłuszczowej, sprawdzania postępów w treningu lub po prostu chwalenia się przed znajomymi. Wiele osób nie wie jednak jak poprawnie przeprowadzić pomiary ciała.

Pomiar ciała – podstawowe informacje

Aby były one miarodajne najlepiej robić je rano, po porannej toalecie, bez ubrania. Wtedy nic nie zalega nam w żołądku i jelitach, a mięśnie nie są „spompowane”. Najlepiej mierzyć się co 2-3 tygodnie, gdyż dopiero po takim czasie jesteśmy w stanie zauważyć różnicę.

Najpopularniejszym wymiarem jest rozmiar ramienia, czyli tzw. „bicepsów”. Tu sprawa jest prosta. Wystarczy zgiąć rękę i napiąć mięsień oraz owinąć ją miarką w najszerszym miejscu. Obwód klatki mierzymy na linii sutków lub trochę poniżej. Stajemy wyprostowani i wypuszczamy powietrze.

Kolejną rzeczą jest talia i brzuch, uważane za jedne z najważniejszych wymiarów przez kobiety. Tu podobnie jak w przypadku pomiaru klatki piersiowej, stajemy prosto, nie wciągamy ani nie wypinamy brzucha. Talię mierzymy w najwęższym miejscu, natomiast brzuch lekko pod pępkiem.

Obwód bioder natomiast mierzymy w najszerszym miejscu pośladków. Stajemy w lekkim rozkroku i pilnujemy, aby centymetr się nie przesunął. Pomiaru ud i łydek również dokonujemy w miejscu, gdzie mają największy obwód.

Odchudzanie czy budowanie masy mięśniowej opiera się głównie na wymiarach, to one są jednym z najważniejszych współczynników. Waga często ulega wahaniom np. gdy zatrzymamy więcej wody w organizmie lub odwodnimy się. Dlatego nie może być ona głównym wyznacznikiem. Warto mierzyć się regularnie oraz patrzeć w lustro, ponieważ same cyferki na wadze mogą wprowadzać w błąd i niepotrzebnie demotywować.

Więcej rzetelnych artykułów dotyczących sportu, treningów i odchudzania znajdziesz w serwisie www.wtoku.pl.